Amalgam Dolgu Nedir ? Amalgam Dolgu Fiyatları

Amalgam dolgu halk arasında metal dolgu olarakta bilinir. Amalgam dolgu diğer dolgu çeşitlerine göre daha dayanıklı bir dolgu çeşitidir. Bu yazımızda Amalgam Dolgu nedir ? Amalgam Dolgunun Zararları, Amalgam Dolgunun İçeriği Hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz lütfen dikkatlice okuyun.

Amalgam Dolgunun Avantajları Nelerdir ?

  • Amalgam dolgu çiğneme ve baskılara karşı dayanıklıdır.
  • Amalgam dolgu Hazırlama ve uygulaması kolaydır
  • Amalgam dolgunun canlı dokulara hiç bir zararı yoktur

Amalgam Dolgunun Dezavantajları Nelerdir ?

  • Amalgam Dolgu kolayca kirlenebilir
  • Amalgam Dolgu estetik değildir
  • Amalgam Dolgu ısı ve akımı geçirir

Amalgam Dolgu Fiyatı 2019 

Tek Diş İçin Analgam Dolgu155,00 TL

Amalgam Dolgu Neden Tercih Edilmemeli

Amalgam dolgu bundan yaklaşık 10 yıl önce Norveç’te yasaklanmış bir uygulamadır. Bunun sebebi amalgam dolgunun yapımında kullanılan civa‘dır.

Civa içeriyor olmasını bir kenara bırakırsak, amalgam dolguların ağızdaki görüntüsü de pek hoş değil. Bu nedenle zaten amalgam dolgu, dünyanın pek çok ülkesinde uzun süredir tercih edilmiyor. İnsanlar, özellikle estetik kaygılarla, daha doğal görünen beyaz dolgular yaptırmak istiyor. Fiyatları amalgamdan biraz daha yüksek olan beyaz dolgular, genellikle seramik ve plastik malzeme ile yapılıyor.

Sonuç olarak şu anda yaygın kanı, amalgam dolguların derhal çıkartılmasını gerektirecek düzeyde bir sağlık sorunu yaratmadığı yönünde. Bilimciler, dolaşımlarına civa sızmasından çekinen kişilerin, öncelikli olarak, deniz ürünlerini yemek konusunda dikkatli davranmalarını öğütlüyor. Amalgam dolgu ise hem sağlam, hem de ucuz bir yöntem olarak, durumları için en uygun seçeneğin o olduğu hastalar için diş hekimleri tarafından kullanılmaya devam edecek gibi görünüyor.

Amalgam Dolgu Hakkında Ekşi Sözlük Yazarlarının Yorumları ;

” halk arasında ”siyah dolgu” ya da ”gri dolgu” şeklinde bilinir. ön bölgedeki dişler için nerdeyse hiç tercih edilmez. yalnızca arkada grup dişler için tercih edilir. kompozit dolguya göre ucuz ve mekanik olarak dayanıklı olduğu için günümüzde hala varlığını devam ettirebilmektedir. bazı hocalara göre zararlıyken bazılarına göre ise hiç bir zararı yok. ama bu dolgunun sökümü sırasında açığa çıkan gaz gerçekten çok zararlıdır ve diş hekimleri önlem olarak en az iki maske ve de bir adet gözlük takmak durumundadırlar ”

” Zararı gayet iyi bilinmektedir, yasaklandığı ülkelerde yasaklanma sebebi budur. iskandinav ülkeleri bu yaklaşımda başı çeker, zira insan hayatına verilen değerin ekonomiden önde tutulduğu ülkelerdir ”

Bir Cevap Yazın