Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir

Balgamlı Öksürüğe ne iyi gelir?

Öksürük günlük hayatta hemen herkesin yaşadığı, en çok karşılaşılan semptomlardan biridir. Solunum yolları ve boğazı temizlemek adına aşırı miktardaki sekresyonun atılması için vücudun verdiği bir tepki olan öksürük aslında bir savunma mekanizmasıdır. Öksürük basit nedenlerden kaynaklanacağı gibi, ciddi bir hastalığın belirtisi de olabilir. Bu sebeple balgamlı öksürüğe ne iyi gelir sorusunun yanıtını aramadan önce balgamlı öksürük nedir ve balgamlı öksürük neden olur; bunları iyi bilmek lazım.

Balgamlı-Balgamsız öksürük:

Sekresyon yani salgı durumuna göre, yaş veya kuru olarak da nitelendirilen balgamlı veya balgamsız öksürük meydana gelmektedir. Balgam içermeyen kuru öksürükler genel olarak üst solunum yollarındaki enfeksiyonlardan dolayı meydana gelir. Genelde nezle ve soğuk algınlığı kuru öksürüğe neden olur. Balgamlı öksürük ise  genellikle alt solunum yolları enfeksiyonundan kaynaklanmaktadır. En sık sebep olan hastalıklar pnömoni, bronşit, bronşektazi ve akciğer apsesisidir. Balgamlı öksürüğe tanı koymada öksürüğün süresi göz önünde bulundurulur.


Balgamlı öksürük

Balgamlı öksürük nasıl geçer

Balgamlı öksürük temel olarak balgamlar atıldığında öksürüğünüz geçecektir. Fakat bu süreç bazen kendi kendine kısa sürede geçmez. Ya doktora gidip balgam söktürücü öksürük şurupları kullanacaksınız ya da balgamlı öksürük bitkisel tedavi yöntemlerini uygulayacaksınız.

Çocuklarda balgamlı öksürük nasıl geçer

Öncelikle çocuğunuzun yanında kesinlikle sigara içmemelisiniz. Daha sonra eğer mümkünse çocuğun bulunduğu odayı nemlendirmeli ve havalandırmalısınız. Bu arada çocuğa mümkün olduğunca sıvı vermelisiniz ki boğazları tahriş olmasın.

Balgamlı Öksürüğe Bitkisel Çözümler

Elma Çayı : 2 dilim kabuğuyla birlikte elmayı ve çekirdeklerini 2-3dk kaynatın. Bir porselen fincana alıp içerisine ıhlamur, 1-2ad karanfil, yarım çubuk tarçın ve ince 1 dilim limon katıp üzerini kapatın ve 5dk denlenmesini bekleyin. Süzdükten sonra 1 tatlı kaşığı bal ile tatlandırıp günde 1-2 kere içebilir, çocuğunuza içirebilirsiniz. Elma çayı nefes yollarını açar, balgam söktürür, öksürüğe iyi gelir ve lezzetli olduğu için reddedilmez.

Zencefilli Ballı Macun : 1 tatlı kaşığı bal ile yarım çay kaşığı toz zencefil bir iki damla limon ile macun haline getirilir. Günde 1 defa yutulur. Zencefil biraz acı tat bırakır hatta eğer boğazda yara tahriş varsa acıtır bilginiz olsun. Ama tam bir devadır. Öksürük ve balgama birebir iyi gelir.

Ceviz Kürü : Kabuklu cevizi kırdığımızda iki ceviz parçasının arasında kalan parçaları atmayın, saklayın. Bir tutamını 2-3 dk kaynatın ve demlendikten sonra ister balla tatlandırıp, ister sade olarak için. Hiç tadı yok gibi. Ama çok güzel öksürük kesiyor ve balgam söktürüyor. Ben kızımın gün içinde su içtiği termosuna balsız koyup veriyorum. O su sanıp içiyor. İnanın öksürüğünde ve sesinde farklılık göreceksiniz.

Özellikle belirtmek isterim ki 3 günü geçen balgamlı öksürük varsa çocuğunuzu mutlaka bir doktora götürün. Bu yöntemler tamamen ileri derece olmayan öksürüklerde zararsız ve rahatlatıcı etki gösterirler. Doktorun verdiği ilaçlarla birlikte de bu kürler yapılabilir, ekstra faydaları olacaktır.

Mide Bulantısına 5 Doğal Çözüm

Bir Cevap Yazın