Bebeklerde Pamukçuk Belirtileri ? Nasıl Anlaşılır

0-12 Ay Bebeklerde Pamukçuk Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nedir?

0-12 ay bebeklerde pamukçuk adı verilen lezyonlar ağız bölgesindeki süt kalıntılarını andıran beyaz renkli lezyonlar nedeniyle anlaşılır. Pamukçuklar ağız içerisinde, dilde veya yanak içinde hızla dağılarak kendini gösterir. Pamukçuğun belirti vermesi genellikle bu beyazımsı lezyonun dudağı kapladığının fark edilmesiyle olur. Beyaz ile sarı arası olabilen renkte lezyonların yanı sıra, bir diğer pamukçuk belirtisi de bebeğin huysuzlanarak yemek yemeyi reddetmesidir. Pamukçuk bebeklerde ağrı yapabileceğinden, nadiren bebeğin yemeyi reddetmesiyle karşılaşılabilir.

 Pamukçuk Neden Bebeklik Döneminde Görülür?

Prematüre doğum, anne sütünü yeterince alamama gibi nedenler bebeklerde pamukçuğun gelişimini tetikler. Pamukçuk o nedenle sıklıkla 0-12 ay aralığındaki bebeklik döneminde görülür.

 Nasıl Oluşur?

Pamukçuklar en çok yenidoğanlarda görülür, ancak daha sonraki dönemlerde de bebeklerde görülebilir. Antibiyotik alması gereken bebeklerde bu enfeksiyonun oluşma riski fazladır. Bebeğin ağzında hastalık olarak kendini gösteren Candida Albicans, öncesinde doğum kanalında monila sınıfı mantar enfeksiyonu olarak aktiftir. Genellikle sağlık sorununa neden olmayan bu mantar, vücut dengesinin bozulduğu bazı hastalıklar, antibiyotik kullanımı veya gebelik benzeri hormonal değişimlerle pamukçuk için uygun ortamı hazırlar.

Yenidoğan Bebeklerin Ağız Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Dil ve ağız içi dokusu normal görünümünde olan bebekler için, özel bir ağız bakımına ihtiyaç yoktur. Ağız içerisinde pamukçuk benzeri lezyonların olması durumunda, ağız bakımı konusunda bir uzmandan yardım alınmalıdır.

Bir Cevap Yazın