Ağız İçi Yaraları Nedenleri

www.r1o.net

Ağız içinde çıkan yaraların birçok farklı nedenleri olabilir. Ağız içindeki yaraların tedavisi ve bu yaraların tekrarlaması içinde birçok farklı yöntem vardır. Ağız ve diş bakımı bu konuda çok önemlidir. Ağız hijyenine önem verşlmemesi ve doğru şekilde yapılmaması bu yaraların başlıca sebebidir. Ağız hijyeninin dışında, stres , genetik özellikler, bazı gıdalar, sigara kullanımı ve vitamin eksikliği bu yaraların bazı sebeblerindendir. Ağız içi yaralarda çeşitli bitkisel tedaviler kullanılabilir elbette ama öncelik olarak bir diş hekimine görünmekte fayda var.

Ağız İçi Yaraları Nedenleri

B12 Vitamini Eksikliği: Ağızda çıkan yaralar B12 vitamini eksikliğinin belirtisi olabilir. B12 eksikliğinin diğer belirtileri nefes darlığı ve halsizliktir.

Demir Eksikliği: Kanda yeterli miktarda kırmızı kan hücresi olmaması durumu olan demir eksikliği ağız içinde yaralar çıkmasına neden olabilir. Demir eksikliğinin diğer belirtileri enerji eksikliği, kronik yorgunluk ve baş dönmesidir.

www.r1o.net

Çölyak Hastalığı: Glüten intoleransı olarak da bilinen çölyak hastalığı küçük bağırsakta iltihaba yol açar. Ağız yaraları bu rahatsızlığın karakteristik belirtileri arasındadır.

Chron Hastalığı: Mide ve ağız içinde ülserlere neden olan Chron hastalığı tekrarlayan ağız yaralarına yol açabilir.

Gıdalar: Bazı gıdaların bazı kişilerde ağız yaralarına neden olduğu bilinmektedir. Bu gıdalar arasında çikolata, kahve, fıstık, çilek, peynir, domates ve beyaz unu sayabiliriz.

Genetik: Düzenli olarak ağız yaralarından şikayet eden insanları yaklaşık %40’ının ailesinde de bu tip yaraların görüldüğü belirlenmiştir.

Hormon Değişiklikleri: Bazı kadınlarda adet döneminde hormonal dalgalanmalarabağlı olarak ağız yaraları görülebilmektedir.

Stres ve Kaygı: Stresin ve kaygının arttığı dönemlerde ağız içinde ve dil üstündeyaralar oluşabilir.

Sigara: Sigaranın vücutta neden olduğu kimyasal değişimler ağız yaralarına yol açabilir. Ayrıca sigarayı bıraktıktan sonra bir süre geçici yaralar görülebilir.

İlaçlar: Aspirin, ibuprofen gibi ağrı kesiciler, beta blokerlar ve anjin tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar ağız yaralarına yol açabilmektedir.

www.r1o.net

Bir Cevap Yazın