Diş Protez Teknisyeni Maaşları 2019

www.r1o.net

Diş Takma (protez) Teknisyeni Aylıkları: Kamu müessese ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurları Yasaya tabi olarak görev Memurlar ile hükümet arasında yürütülen toplu kontrat 2015 senesi Ağustos ayında imza attı. Buna göre Memurlara 2019 senesi için ilk 6 ay (Ocak-Temmuz) % 3 oranında, ikinci 6 ay (Temmuz-Aralık) için de % 4 oranında zam yapılmasına karar verildi. Ayrı olarak enflasyon, verilen zam oranını aşması halinde aradaki fark kamu çalışanlarına ödeneceği istikametinde toplu sözleşmede bulundu.

Diş Protez Teknisyeni Ne İş Yapar? Diş Takma Teknisyenleri, diş hekimlerine yardımcı olmakla görevlendirilmektedir. Ağız, çene ve diş sıhhati konularında, laboratuvar ortamında ihtiyaç duyulan çalışmaların uygulanmasında görev alırlar. Ara personel grubuna dahil olan Diş Takma Teknisyenleri; sabit takma, hareketli protez, çene ve yüz protezi yapmaktadırlar. Bunun için hastalara ağız, çene ve diş ölçümleri de yapmaları gerekmektedir. Bu arada laboratuvar ortamında kullanılan aletlerin bakımları, takipleri, sterilize edilmesi gibi görevler de Diş Takma Teknisyenlerinin sorumluluğundadır.

Nasıl Diş Protez Teknisyeni Olunur?

www.r1o.net

Diş Protez Teknisyeni olabilmek için; Sıhhat Meslek Lisesi veyahut Sıhhat Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu mezunu olmak gerekmektedir. Diş Takma Teknisyenliği eğitimi alan adaylar, eğitimlerini lisansa bitirebilirler. Bu sayede aylıkları daha yüksek olacaktır. Diş Takma Teknisyenleri kamuda ve özel sektörde hizmet verebilirler. Ancak bölüm atamaları hemen hemen durmuş durumdadır. Bu yüzden adayların özel sektörde kendilerini geliştirmeleri önerilmektedir. El yeteneği ile kendini tanıtan ve ispat eden adaylar, oldukça iyi koşullarda ve dolgun fiyatla çalışabilirler. Gerekli ekipmanları tedarik edebilmek için anaparası olan adaylar, kendi işletmelerini de açabilirler.

Diş Protez Teknisyeni Aylıkları Ne Kadardır?

Kamu sektöründe hizmet veren Diş Protez Teknisyenlerinin aylıkları; görev müddeti, kademe, derece ve eğitim vaziyetine göre değişmektedir. Aylıklar vasati olarak memur aylıkları 2000 ve 3000 TL arasında farklık göstermektedir.

Özel sektörde hizmet veren Diş Protez Teknisyenleri ise, 2500 TL ve üzerinde aylık almaktadır. Tabi özel sektörde de kişinin el mahareti, yeterliliği, eğitimi, başarıları ve deneyimi aylığının artması için şart olan unsurlar arasında bulunmaktadır. Bilhassa porselen diş alanında kendini geliştiren adaylar, oldukça dolgun aylıklar ile çalışmaktadırlar.

www.r1o.net

Bir Cevap Yazın