Dişeti İltihabı İçin İlaç

Diş eti iltihabı çok can sıkıcı bir durumdur. Bir diş hekimine diş tedavisi için başvurduğumuzda diş eti iltihabı geçmeden büyük olasılıkla tedaviye başlamayacaktır. Diş eti iltihabı için ilaç yazıp kullanmamızı isteyip iltihap geçtikten sonra tekrar gelmenizi isteyecektir.

Diş eti iltihabı için ilaç hangileridir ? Aşağıdaki paragrafta apse için kullanılacak ilaçları görebilirsiniz.

AUGMENTIN BID nedir ve ne için kullanılır ;

Çıban, abse (irin kesesi), selülit ve yara enfeksiyonları gibi deri ve yumuşak doku enfeksiyonları, Diş abseleri gibi diş ve dişeti ile ilgili enfeksiyonlar

LARGOPEN nedir ve ne için kullanılır?

Antibiyotik madde içermektedir ve diş apsesine iyi gelir.

Halk arasında bilinen ismiyle diş eti iltihabı olan jinjivit, dişleri çevreleyen dokuların zarar görmesi demektir. Diş eti ve diş kemikleri bu durumda enfeksiyona yakalanır. Bu hastalığa Periodontal hastalık ismi verilir. Diş eti iltihabı iki çeşit derecede incelenmektedir. Bu derecelerden biri jinjivit, diğeri ise periodontitis olarak isimlendirilir.

diş eti iltihabı aşamasında diş eti iltihabı sadece diş eti dokularına zarar veren, şiddeti hafif olan iltihaptır. Ancak diğer bir aşama olan periodontis aşamasında iltihap diş etlerinden diş kemiklerine ve onları destekleyen dokulara kadar ulaşmış demektir. Periodontitis aşaması, diş eti iltihabı aşamasına göre çok daha şiddetlidir. Jinjivit dişler kendisini dişler fırçalandığı kızarmış ve şişmiş diş etleri ile göstermektedir. Genel olarak ağrı vermediğinden dolayı hastalar bu konuda tedavi almak istemezler.

Diş Eti İltihabı Nasıl Oluşur

Ağız düzenli olarak plak adı verilen ve bakteri taşıyan, şeffaf ve yapışkan bir madde üretir. Plakların içerisinde bulunan bakteriler, diş etlerine zarar veren, onların tahriş olmasına ve çürümesine yol açan zehirler ve toksinler üretirler. Eğer kişiler dişlerini günlük iyi bir şekilde temizlemez ve diş etleri üzerinde bulunan plakaları tamamıyla diş etleri üzerinden temizlemezlerse bu plakalar diş eti içerisine yayılır ve dişi destekleyen dokulara zarar vermeye başlar. Zamanla dişe bağlı olan kemik zarar görmeye başlar. Zamanla plakalar sertleşmeye başlarlar. Diş tartarıadı verilen maddelere dönüşmeye başlarlar. Bu maddelerin diş doktorları ya da diş teknisyenleri tarafından alınması gerekmektedir.

Diş Eti İltihabı Tedavi Yöntemleri

Diş eti iltihabı hafif bir şekilde oluşum göstermiş ve ilerleme göstermemişse dişleri günlük düzenli ve iyi bir şekilde temizlemek bu durumdan kurtulmak için yeterli olacaktır. Diş ipi kullanımı ve diş fırçalama aşaması jinjivit aşamasında olan iltihap için yeterli olacaktır. Ancak dişçi tarafından diş etleri temizlenerek de bu durumdan kurtulmak mümkün.

Kişilerde periodontitis seviyesinde iltihap görülüyor ve ilerleme gösteriyorsa bu durumda dişçiye başvurmak gerekmektedir. Dişçiler kök planlama ve ölçümleme ismi verilen yöntemler ile diş etlerini bu plakalardan temizleyerek bu iltihaptan kurtulmanıza yardımcı olur. Genel olarak bu seviye olan iltihaptan kurtulmak için temizleme işlemi sonrasında antibiyotik kullanımı gerekmektedir. Eğer bu seviyeden çok daha fazla ilerleme görülüyorsa, bu durumda ameliyat gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın