Dişeti Şişmesi İçin Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

www.r1o.net
  1. Tuzlu su

Ağız içi ile ilgili sorunların neredeyse hepsine iyi gelen en basit uygulama tuzlu su ile gargaradır. Bunun için 1 bardak ılık suya bir yemek kaşığı tuz ekleyip karıştırılır. Sonrasında sabah, akşam ağız bu su ile gargara yapılır. İlk birkaç uygulamada dişetlerinde hafif kabarmalar olabilir. Ancak bunlar geçici ve zararsızdır.

  1. Karanfil yağı

Şişmiş dişetlerini tedavi etmek için sıklıkla kullanılan doğal ilaçlardan birisi de karanfil yağıdır. Dişeti şişmesinden etkilenen bölgeye karanfil yağı uygulayarak diş etlerindeki şişme azaltılabilir. Karanfil yağı, bu bölgedeki enflamasyon ve ağrıyı azaltmak için de karabiber ile karıştırılarak kullanılabilir. Uzmanlar, diş ve dişeti sorunlarında karanfil çiğnemenin de faydalı olacağını belirtmekteler.

  1. Karbonat

Dişeti şişmesi için ev tipi çarelerden birisi de karbonattır. Bunun için karbonat ile zerdeçal özütünü karıştırıp, dişetlerinize bu karışım ile masaj yapmak önerilir. Ayrıca dişlerini fırçalamak için de karbonat kullanılarak da şişmiş dişetleri tedavi edilebilir.

www.r1o.net
  1. Zerdeçal

Zerdeçal, tüm ağız sağlığı için etkili bir ev ilacıdır. Zerdeçal; dişetlerinde oluşan ağrı, şişme ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan antioksidan ve antiinflamatuar özelliklere sahip olan kurkumin adlı maddeyi içermektedir. Bununla birlikte zerdeçal, çeşitli oral problemlere neden olan bakteri aktivitesinin yayılmasını önleyici özelliktedir.

  1. Siyah çay

Dişeti iltihaplarını azaltmak, hafifletmek için siyah çay poşetlerinden faydalanmak önerilir. Siyah çayın içindeki antioksidan özellikler ağız sağlığını desteklemektedir. Bunun için çay poşetini 2-3 dakika kaynar suda bekletip çıkartmak ve ılıklaşmasını beklemek gerekiyor. Ardından çay poşetini diş etlerinin etkilenen bölgesinde 10-15 dakika tutup sonrasında ağzı ılık bir tuzlu su karışımıyla yıkamak tüm dişeti sorunlarına iyi gelir.

  1. Hardal yağı

Hardal yağı, ağızdaki bakteri yok eder ve dişetlerini çok hızlı bir şekilde iyileştirir. Bununla birlikte hardal yağının, antimikrobik ve antibakteriyel özellikleri, ağrı azaltıcı etki gösterir.

  1. Sarımsak

Sarımsak, doğada bulunan en güçlü antibiyotik türü olarak bilinmektedir. Sarımsak; antibakteriyel enfeksiyonu önler, enfeksiyon ve iltihap ile savaşan allisini içeren sülfürik bileşikler içerir. Dolayısıyla da ağız içinde oluşan her hangi bir virüs kaynaklı, bakteri ya da mikrop kaynaklı enfeksiyonların doğal yoldan giderilmesi için sarımsaktan faydalanmak en doğrusudur. Bunun için eritilmiş sarımsak suyunu enfekte olan bölgeye uygulamak ve gerektiğinde düzenli olarak tekrarlamak önerilir. Aynı etkiyi almak için taze sarımsak çiğnemek veya ağzı sarımsak suyu çalkalamak da faydalı olur.

www.r1o.net

Bir Cevap Yazın