Hangi İmplant Markası En İyisidir ?

www.r1o.net

Ülkemizde şu anda satılan onlarca marka bulunmaktadır. Bunlardan hangisinin iyi olduğunu hastalar araştırmaya çalışır ama çok kafaları karışmaktadır. Burada en iyi implanttan çok, en pahalı implant desek daha doğru olur. Piyasada 50 senedir kendini yerleştirmiş isviçre markaları Nobel ve Straumann implantları en iyiler olarak bilinirler. Bunlar implantı ilk piyasaya süren köklü firmalar olduğu için hem kalitesi benimsenmiştir, hem de ücretleri en yüksek olan markalardır. Bunları diğer amerikan, avrupa, ve yerli implant markaları takip eder. Aralarındaki farkı bildik olduğunuz bir konuyla izaha çalışalım; BMW ve Mercedes kalitelerini ispat etmiş arabalardır, fakat Ford, Renault, Wolksvagen daha uygun ücretli markalardır fakat kötü değillerdir ve satışları da fazladır. Herkes kendine göre uygun marka arabayı seçer ve kullanır, neticede hepsi insanı bir yerden bir yere taşıma görevini yerine getirir, aralarında kalite farkı vardır fakat bu kalite farkı %10 kadar dahi değildir. Yerli implantlar son senelerde çok gelişti. Ücretlerinin uygun oluşu ve bir implanttan beklenen tüm görevleri yerine getirebilmesi, her gelir grubu için daha erişilebilir olması, yerli implantları daha popüler hale getirdi. Hemen hemen tüm implant firmaları, kırılmalara veya implant kaynaklı implant kayıplarına ömür boyu garanti verirler. Başka bir deyişle implantınızı kısa müddet içinde kaybederseniz firmalar size aynı implantın yenisini fiyatsız verirler. “Yerli implant ucuz diye düşüyor mu?” diye soran hastalar olabiliyor. Bunun yanıtı “Hayır” implant ucuz olması onun düşeceği mananına gelmiyor. Markalardaki Ücret farkı %95 Menşei ve Firmaların müessesesel yapıları kaynaklıdır, %5 kalite kaynaklıdır. Buraya kadar anlattıklarımız çok araştırmayı seven hastalarımız içindi. Bundan sonra asal bilmeniz şart olan şeyleri anlatacağım.

İmplant markasını çok kafanıza takmayın, ekonominize hangisi uygunsa sizin için en iyi marka o dur. İmplant markasından çok daha ehemmiyetli olan Hekimin o implantı nasıl uyguladığıdır. Yanlış yere yapılan implant, üstündeki protezin şekilsiz olmasına ve ileri dönemlerde hastalarda yeme zorluğundan konuşma zorluğuna kadar çeşitli problemler çıkarabilir. İmplant uygulayacak Operatörün bu arada implantın protetik üst yapılarına da çok hakim olması gerekmektedir. Şayet İmplantı ve üstündeki protezi değişik hekimler yapacaksa, hekimlerin birbiri ile koordinasyonu çok ehemmiyetlidir. İmplantı ve protezi aynı hekim yapıyorsa işler daha kolaydır, hekim zati protezi kendi yapacağı için implantları operasyon esnasında tamamiyle kendi takma tasarınına göre kemiğe yerleştirir. Buraya kadar anlatılanlardan, hastaların implant markasından çok hekimin operasyonuna güvenmeleri gerektiği ortaya çıkıyor.

Bunların dışında düzmece implantlardan da söz etmek gerekir. Düzmece implantlar, çinde veya nerde üretildiği belli olmayan ve aynı nobel veya straumann paketi ile paketlenerek satılan implantlardır, herşeyin düzmecesi olduğu gibi bunda da düzmececilik yaparken en ünlü markaların düzmecesi yapılır ve piyasaya sürülür. Hekimler bunları çok ucuza toptan birilerinden alabilirler, bazen kendileri dahi bilmezler düzmece olduğunu. Hastalar veya hekimler paketlerine bakarak katiyen gerçekle düzmeceyi ayırt edemezler. Ama gerçek şudur ki, her markanın ülkemizde yalnızca birer distribütörü vardır, ve doktorun yalnızca bu firmalardan implant alması gerekmektedir. Bir takım muayenehanelerde isviçre veya alman malı implantın yerli malı implant ücreti kadar ucuza uygulandığı bilgisi verilirse kafanızda bir sual işareti oluşmalıdır.

www.r1o.net
www.r1o.net

Bir Cevap Yazın