Mide Bulantısına Bitkisel Çözümler

Mide Bulantısına Bitkisel Çözümler

Zencefil Çayı: Başparmak boyundaki kök zencefirini kesin ve yarım bardak suya 6-7 dakika kaynatın. Bulantı hissettiğinizde, birkaç yudum içmek yeterlidir. Limon eklerseniz etkiyi daha da arttıracaktır.

Kekik Çay: Aromasını kaybetmeyen kekik ile hazırlanan çay içmek faydalıdır. Bulantı sıkıntısı olan Kemoterapi ve radyoterapi alan hastalar için özellikle yararlı olacaktır. Aynı zamanda, kekin ağzınızda çiğnenmesi de miğde bulantısında etkili olacaktır.

Tiroid, mide ülseri, kan pıhtılaşma sorunu ve mide kanaması riski olanlarda kekikten uzak durulmalıdır.

Nane Limonu: Nane mentolü, bulantı hissine çok iyi gelir ve oldukça rahatlatır. Mide ve bağırsakta dinginliğe neden olduğu için mide bulantısı geçer. Aynı zamanda, nane çiğneme de rahatlamaya yardımcı olacaktır.

Tuzlu Krakerler: Krakerlerin tadı ve kokusu mide bulantısını baskılayabileceğinden, mideniz bulanıklaştığı zaman daha protein bakımından zengin ve sindirimi zor olan yiyecekler yerine tuzlu kraker gibi aperatifler yiyebilirsiniz.

Limon Kullanın: Ekşi tat ve limonun kokusu mide bulantısını rahatlatmaya yardımcı olur. Bitkisel çaylara limon sıkmak sizi oldukça rahatlatacaktır.

Mideni boş bırakmayın. Bunun için çok güçlü bir koku ve tada sahip olmayan yiyecekleri yiyebilirsiniz. Bir parça ekmek mideyi dolduracak ve suyu çekmeye yardımcı olacaktır.

Su Tüketin: Sıvı kaybı mide bulantısı nedenlerinden biridir. Çok yavaş soğuk olmayan su için. Kaybettiğiniz mineralleri sıvı kaybından kurtarmak için maden suyu da kullanabilirsiniz.

Mide Bulantısına Bitkisel Çözümler

Elma Yemek: Bulantıya neden olan toksinlerin lifli yapısı, vücudun dışarı atılmasını hızlandırır. 1 elma dilimi dilim yemek yararlı olacaktır.

1 Avuç Fındık: Mide bulantısını artıran faktörlerden biri protein eksikliğidir. Bunun için, bulantıyı arttırmak için et, tavuk ve balık yerine 1 avuç fındık, fıstık ve badem tüketilebilir.

Sarı Leblebi: Mide bulantısını telafi eden yiyeceklerden biri leblebidir. Mide bulantısı kuru, sert ve az yer kaplayan leblebi mide bulantısını bastırır.

mide bulantısına bitkisel çözüm

Bitkisel çaylar: Nane Limon, Papatya, adaçayı, anason tohumu gibi bitkilerden yapılacak çay mide bulantısını rahatlatacaktır.

Maydanoz Çiğneyin: Yemekten sonra maydanozu çiğnemek bulantıyı bastırır.

Kolonya Koklayın: Limon, nane, lavanta, kolonyası mide bulantınızı biraz da olsa hafifletir.

Haşlanmış patatesler: Aşırı tada sahip olmamalarından dolayı mideyi bastıracak ve nişasta yapısı mide suyunu çekecektir.

Tarçın: 1 çay bardağı suya 1 çay kaşığı tarçın tozu karıştırın ve yudumlayın. Bu karışım mide bulantısı için iyidir, ancak gebe olanlar için değildir.

Pirinç Suyu: 1 bardak beyaz pirinç 1 veya 1/2 bardak su kaynatın. Daha sonra karışımı ve tuzlu suyu tahliye edin. Sindirimi daha kolay olduğu için beyaz pirinç kullanımı tercih edilir. Pirinç suyu, özellikle gastritin neden olduğu mide bulantısı iyi olacaktır.

Pelin Yağı, Nane Yağı ve Lavanta Yağı: Üç ile beş damla lavanta yağı ve günde üç kez damla şekeri bulantının yoğun olduğunu hissedersiniz.

mide bulantısına bitkisel çözüm

Bir Cevap Yazın