Refleksoloji Nedir ve Nasıl Uygulanır ?

www.r1o.net

Refleksoloji, El ve ayaklarımızda vücudumuzdaki organlar ile bağlantılı bazı refleks noktaları olduğu teorisine dayalı olarak gerçekleştirilen bir alternatif tıp yöntemidir. Ayaktaki refleks noktalarına uygulanan basınç ile vücutta enerji akışının arttırıldığı, kan dolaşımı ve sinir sisteminin geliştirildiği, buna bağlı olarak da vücutta ki gerilimin azaltılması ile birlikte organların daha düzenli çalışması sağlandığı düşünülmektedir.

Refleksolojinin Geçmişi

Batı Asya, Japonya ve Çin gibi ülkelerde binlerce yıldır uygulanmakta olan refleksoloji, batıda ilk defa 20. yy başlarında uygulanmaya başlamıştır. Amerikalı Doktor William Fitzgerald ayak ve ellerden beyne dek vücut boyunca dikine uzanan 10 adet iletişim kanalı olduğunu göstermiş, el ve ayak parmaklarına basınç uygulamak sureti ile yüz, baş ve boyun bölgelerinin uyuşturulabildiğini fark etmiştir. Günümüzde iyileştirici özelliği bilimsel olarak tam anlamı ile kanıtlanamamış olmasına rağmen, tamamlayıcı tıbbin en önemli dallarından biri olmayı başarmıştır.Sinüzit, irritabl bağırsak sorunları, adet ağrıları, sırt ağrıları gibi sorunlarda sık sık kendisine başvurulan bir yöntem olan refleksoloji, vücuttaki gerginliği hafifletmede de son derece etkindir.

Refleksoloji Nasıl uygulanır?

Refleksoloji uygulanacak kişi rahat bir yere oturtulmalı ve refleksoloji hangi bacağa yapılacaksa o bacak desteklenmelidir. Baş veya işaret parmağı kullanılarak ayağın tabanına, üst yada yan kısımlarına basınç uygulanır. Parmak yavaş ve kontrollü bir şekilde hareket ettirilmelidir. Refleksolog bir eliyle ayak tabanındaki noktalara basınç uygularken diğer eli ile de topuktan destek almalıdır. Elbette ki bu uygulama konusunda uzman kişi tarafından yapılmalıdır.

www.r1o.net

Bir Cevap Yazın