Sivilce Nasıl Geçer ?

Sivilceler genellikle ergenlik döneminde oluşan bir cilt problemidir. Ergenlik döneminde çıkan sivilceler, ergenlik dönemi bitiminden sonra kaybolup gider. Fakat ciltte bulunan problemlerden dolayı çıkan sivilceler uzun yıllar ciltte kalabilir. Bazı sivilceler tam anlamıyla yok olmaz hatta ciltte lekeler ve çukurlar oluşturabilir.

Cilt güzelliği denilince akla ilk olarak sivilce gelir. Özellikle burun bölgesinde çıkan sivilceler ve alın bölgesinde çıkan sivilceler rahatsız edici bir görüntüye sebep olur. Bu bölgelerde sivilceler,  genellikle stres ve hormonlara bağlı sebeplerden çıkar.

Sivilce tedavisi için onlarca yöntem vardır ancak olumlu sonuç almak sanıldığı kadar kolay değildir. Hatta bazı yöntemler ters tepki yaparak durumu daha da kötüleştirebilir.

Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilce tedavisi için genellikle ilaç kullanılır. Fakat her önüne gelen ilacı kullanmamak gerekir. Cildinize uygun olan ilaç için cildiyeciye gidip muayene olmanızı tavsiye ederim. Bu sayede doktor kontrolünde aşama aşama sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz.

Doktorun verdiği ilaçtan farklı, bilmediğiniz bir ilaç kullanırsanız, hormonal dengenizi bozabilir, vücudunuzun başka bir yerine zarar verebilirsiniz.

“Sivilce nasıl geçer?” sorusunu soruyorsanız. Dikkat etmeniz gereken birkaç madde vardır.

  • Aşırı yağlı yiyeceklerden, kola ve diğer doğal olmayan içeceklerden, çerezlerden uzak durun. Bu tip yiyecek ve içecekleri tüketmek sivilce oluşumunu tetikler ve kısa sürede yüzünüz sivilce tarlası haline gelir.
  • Stresten uzak durun, her şeye sinirlenmeyin, temiz hava teneffüs edin.
  • Yüzünüzü sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere yıkayın. Yıkadıktan sonra size ait olan havlu ile yüzünüzü kurulamayı unutmayın.
  • Kendinizi yormayın, düzenli bir uykunuz olsun.
  • Bol bol su tüketin ve taze sıkılmış meyve suyu için. Düzenli bir beslenmeniz olsun.
  • Sivilcelerinizi kesinlikle patlatmayın.

Bir Cevap Yazın