Sivilce Nasıl Geçer ?

www.r1o.net

Ergenlik döneminin en can sıkıcı zamanlarında herkesin az veya çok başına geliştir sivilce (akne) belası. En önemli günlerde, en önemli randevularda kendini daha’da çok göstermesi’de cabası. Bu yazımızda sivilce nasıl geçer, sivilce için bitkisel çözüm, konularını ele alacağız, sizde bu sorundan kısa zamanda kurtulmak isteyenlerdenseniz makalemizi dikkalice okumanızı tavsiye ediyorum.

Sivilce Nedir ?

Sivilce en çok ergenlik döneminde baş gösteren bir sorundur. Sivilce yağ bezlerinin tıkanıklığı sonu vücudumuzun çeşitli bölgelerinde görülebilir en çok yüz bölgesinde görülür, sırt, göğüs ve diğer yağlı bölgeler ise sırasıyla gelir.

www.r1o.net

Sivilce Neden Çıkar ?

Sivilce daha çok stresden, hormonal bozukluklardan ve düzensiz beslenmeden kaynaklanır.

Ergenlik döneminde hayatımıza giren sivilce yüzmüzde, sırtımızda, omuzlarımızda çıkabilir. Sivilcei ergenlik döneminde kız çocuklarından çok erkek çocuklarında daha yoğun görülür.

Sivilceye önlem olarak, sivilce oluşan bölgenin temizliği çok önemlidir. Bu konuda yapabileceğiniz en önemli tedbir bölgenin sabah ve akşamları temizlenmesi ve gün içinde olabildiğince temas edilmemesidir.

Bir başkasının ilacını kullanmayın

Akne ilaçlarının çoğu cildi kurutma özelliğine sahiptir. Farklı cilt tiplerinde farklı ilaçlar tercih edilmektedir. Bir başkasının ilacının kullanılması sakıncalıdır. Yine akneye limon, üzüm, çilek, şeftali sürmek hassas bünyelerde alerjik reaksiyonlara yol açabilmektedir.

Sivilceyi sıkmak ve ellemek enfeksiyona neden oluyor

Cildi ellemek ve sivilceleri sıkmak kızarıklık, kabarık olan aknelerde propiyonobakterium adlı bakterinin etrafa yayılmasına ve yeni lezyonların çıkmasına ve cildin enfeksiyon kapmasına neden olabilmektedir. İltihaplı akneler varsa tedaviye antibiyotik ve farklı ilaçlar eklenebilmektedir. Çok siyah noktası olan ya da cildinde kapalı yağ bezeciği şeklinde oluşumlar görülen kişilerin profesyonel cilt bakımına başlaması ve belirli periyotlarla uygulanması gerekmektedir.

Tedaviye ek olarak Long Pulse ND YAG lazer ile hem bakteri yükünüzü azaltmak hem de mevcut lezyonları tedavi etmek konusunda fayda gösterebilmektedir. Aktif aknenin tedavisinden sonra iz tedavisine yönelik fraksiyonel lazer ya da iğneli radyo frekansı gibi yöntemlerle kombinasyonlar gerçekleştirilebilmektedir. Dermaroller ve dermastamp yöntemleriyle de iz tedavisi yapılabilmektedir. Bütün bu tedaviler, konusunda uzman dermatoloji doktorları tarafından modern teknolojik ekipmanlarla ve donanımlı merkezlerde yapılmalıdır.

Sivilce Nasıl Geçer

Sivilce Nasıl Geçer sorusunun bir diğer cevabı alternatif tıb’da gizlidir bunun için aşağıdaki çözümleri uygulayabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı ;


Çay ağacı yağı kör sivilce için etkili bir çözümdür. Sivilceye neden olan bakterileri öldürür ve şişliklerin inmesine yardımcı olur. Aynı zamanda ağrıyı hafifletir.

Diş Macunu;

Diş macunu sivilce tedavisi için etkili bir çözümdür. Ancak sadece beyaz diş macunu kullanılmalıdır. Kesinlikle beyazlatıcı diş macunları ya da yeşile ve mavi renkteki diş macunları kullanılmamalıdır. Bu tür diş macunları cildin tahriş olmasına neden olabilir. Beyaz diş macunu sivilcelere doğrudan uygulanabilir.

 Bal Maskesi;

Bal hem anti bakteriyel hem de anti septik özelliklere sahiptir. Bu özellikleri ile sivilce oluşumunu engeller ve var olan sivilcelerin yumuşamasına yardımcı olur. Aynı zamanda güçlü bir cilt temizleyicidir.

Aloe vera suyu ya da jeli;

Aloe vera anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Bu özellikleri ile aloe vera suyu ya da jeli sivilcelerin giderilmesinde kullanılabilir. Ağrıyı ve şişkinlikleri azaltırken aynı zamanda olası enfeksiyon ve inflamasyonu da yatıştırır.

 Elma Sirkesi;

Elma sirkesi de cilt sağlığı için kullanılır. Kan dolaşımını teşvik eder. Ayrıca kör aknelerin iyileşmesinde etkili bir çözümdür.

Sivilce İzlerinden Nasıl Kurtulabilirim ?

Sivilce izlerini yok etmek için bir çok yol var fakat doğal olanı en güzeli en iyisi. Tavsiye ettiğimiz bu yöntemler birçok kez denenmiş ve sonuç alınmıştır. İşte sivilce izlerinden kurtulmanın doğal yolları.

Çiğ Patates; Çiğ patates çok eskiden beri yara izlerinin tedavisinde kullanılır. Göz yanmalarında ya da gözaltı şişliklerinde kullanılır. Bir de çiğ patates sivilce izlerini yok etmek için kullanılır. Tek yapmanız gereken patatesi soyup halka halka kesmek ve sivilce izinin üzerine bastırmak. Bunu hafta da 4 kez 20 dakika boyunca yapın. Fakat sonuç almak için biraz sabırlı olmalısınız.Çünkü bu uygulamaya 2 ay boyunca devam etmeniz gerekecek.

Zeytinyağı; Zeytinyağı mucizevî bir yağ. Sivilce izlerinin tedavisinde de kullanılıyor. İçerisinde birçok vitamin, demir ve antioksidan içeriyor. Sivilce izlerini yok etmek için sivilce izinin üzerine zeytinyağını sürün. Havlu ile suyun buharında birkaç dakika bekleyin ve yüzünüzdeki zeytinyağını temizleyin

Sivilce İçin Okunacak Dua

Sivilce nasıl geçer  demişken bu yöntemi atlamak kesinlikle olmayacaktır. Yukarıda okuduklarını yapmadan sadece dua ile çözüm aramanız tabiki mantıklı bir davranış olmayacaktır. Bu sebebler ilk önce tavsiyelerimiz değerlendirip sonra bu yönteme geçmenizde yarar vardır.

Yüz Güzelliği İçin Yunus Suresi Ayetleri:

  • Arapça Okunuşu: “Lillezîne ahsenûl husnâ ve zîyâdetun, ve lâ yerheku vucûhehum katerun ve lâ zilletun, ulâike ashâbul cenneti, hum fîhâ hâlidûn(hâlidûne).”
  • Anlamı:Güzel iş yapanlara (karşılık olarak) daha güzeli ve bir de fazlası vardır. Onların yüzlerine ne bir kara bulaşır, ne de bir zillet. İşte onlar cennetliklerdir ve orada ebedî kalacaklardır.

En Etkili Sivilce Duası;

  • Arapça Okunuşu: ‘’Allahümme musağğıral kebiri ve mükebbires sağıri! Sağğir ma bi.’’
  • Anlamı:
  • Ey büyüğü küçülten ve küçüğü büyülten Allah’ım. Bu bendekini küçült.

Papatya Suyu Yardımı İle Saç Rengi Açma Hakkındaki Makalemizi Okumak İçin Tıklayın

www.r1o.net

Bir Cevap Yazın